• DZIEŃ EDUKACJI NARODOWEJ:)

      26.02.2022

            Dnia 14. 10. 2021 r. w Zespole Szkół Rolniczych im. Stefanii Karpowicz w Krzyżewie odbyła się uroczysta akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej, którą przygotowała klasa II Technikum Rolniczego i Technikum Agrobiznesu. Były kwiaty,nagrody Dyrektora i serdeczne życzenia wszystkim pracownikom szkoły za trud wkładany każdego dnia w kształcenie i wychowanie młodych ludzi.

     • Zajęcia praktyczne w terenie.

      26.02.2022

            Korzystając z pięknej pogody klasa I Technikum Rolniczego i klasa I Technikum Agrobiznesu wyszła
      na zajęcia praktyczne
      w teren. W ogródku meteorologicznym uczniowie zapoznali sięz przyrządami do pomiaru czynników atmosferycznych,a na poletkach Stacji Doświadczalnej Oceny Odmian rozpoznawali rośliny uprawne takie jak: bobik, groch, łubiny, soję, facelię i inne.

     • Zajęcia praktyczne uczniów drugiej klasy technikum rolniczego.

      26.02.2022

           Dnia 29 września w ramach zajęć praktycznych uczniowie drugiej klasy technikum rolniczego wzięli udział w przygotowaniu materiału siewnegoi siewie zboża – pszenżyta ozimego. Miejscem pracy było położonew sąsiedztwie szkoły gospodarstwo rolne.

         Uczniowie poznali zasady czyszczenia zboża za pomocą wialni sitowej. Następnie była próba kręcona siewnika zbożowego. Po załadowaniu gotowego zboża na przyczepę przyszli rolnicy udali się na pole by podpatrywać wykonanie siewu. Siew wykonywany był za pomocą zestawu uprawo-siewnego brony aktywnej z siewnikiem Amazone połączonego z ciągnikiem marki Fendt 718.

     • “AGRO SHOW 2021”

      26.02.2022

             Uczniowie Zespołu Szkół Rolniczych w Krzyżewie uczestniczyli w jednej z największych miedzynarodowych wystaw rolniczych organizowanych w Europie.Na wystawie organizowanej w podpoznanskich Bednarach mieliśmy możliwośćzapoznania się z najnowszym i najnowocześniejszym sprzętem rolniczym.

     • Dożynki gminno-parafialne w Sokołach 2021r.

      26.02.2022

      W niedzielę 12 września w Sokołach odbyły się Dożynki gminno-parafialne,na których nasza szkoła też miała swoje stoisko. Smakosze tradycyjnego stołu próbowali wiejskiego chleba ze smalcem,  ogórków kiszonych według starego przepisu, a amatorzy słodkich potraw byli częstowani miodem ze szkolnej pasieki, sernikiem i lukrowanym ciastem. Kto wolał warzywa i owoce,mógł spróbować dżemu z morwy, poczęstować się świeżym jabłkiemlub niepasteryzowanym sokiem z tych owoców, albo zaopatrzyć sięw porcję dyni na obiad – do samodzielnego przyrządzania.

      Młodzież barwnie prezentowała się w ludowych strojach i wystąpiła w krótkim pokazie tanecznym. Korowód do „belgijki” poprowadził dyrektor szkołyRafał Iwan z panią Agnieszką Stypułkowską.

      Było miło i wesoło. Dziękujemy organizatorom Dożynek za zaproszenie i mamy nadzieję na udział w kolejnej imprezie.

     • Uroczystość wręczenia stypendiów Starosty Wysokomazowieckiego

      26.02.2022

            1 września w Zespole Szkół Ogólnokształcących i Policealnych w Wysokiem Mazowieckiem odbyła się uroczystość wręczenie stypendiów Starosty Wysokomazowieckiego, które od 2013 roku nadawane są najlepszym uczniom szkół ponadpodstawowych prowadzonych przez powiat wysokomazowiecki. Wśród laureatów znaleźli się również uczniowie Zespołu Szkół Rolniczych im Stefanii Karpowicz w Krzyżewie.      Za wysokie osiągnięcia w nauce w roku szkolnym 2020/2021 stypendiaz rąk Starosty Wysokomazowieckiego Bogdana Zielińskiego oraz Wiceministra Edukacji i Nauki
      Dariusza Piontkowskiego odebrałAneta Mogielnicka z klasy III TR orazMichał Grodzki z klasy III TRA

      Uczniom serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów w nauce. 

     • Wycieczka do Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu:)

      26.02.2022

      Dnia 09 września młodzież klasy I Technikum Rolniczego i Technikum Agrobiznesu, Zespołu Szkół Rolniczych  w Krzyżewie, w ramach warsztatów rękodzieła artystycznego wykonywania ozdóbze zboża i ziaren, zwiedzała Muzeum Rolnictwa im. ks. Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu. Piękna, słoneczna pogoda, oraz malownicze tereny zespołu pałacowo-parkowego przysporzyły uczniom wielu wrażeń.Chłopcy zainteresowani byli muzealną kolekcją lokomobili parowych, ciągówek i ciągników. Dziewczęta natomiast podziwiały przepiękne pisanki z całego świata w Muzeum Pisanki.Młodzież z uwagą słuchała ciekawych opowieści przewodnika i oglądała obiekty architektury drewnianej.Po zwiedzaniu było ognisko i kiełbaski:)

     • Uroczyste Zakończenie Roku Szkolnego 2020/2021

      26.02.2022

        Uroczyste Zakończenie Roku Szkolnego 2020/2021 w Zespole Szkół Rolniczych w Krzyżewie miało podniosły charakter. Pani Dyrektor Magda Ożarowska powitała przybyłych gości: Pana Bogdana Zielińskiego Starostę Powiatu Wysokomazowieckiego, Józefa ZajkowskiegoWójta Gminy Sokoły, nauczycieli, uczniów i przedstawicieli rodziców. Podziękowała za ciężką pracę nauczycielom i uczniom w czasie nauki zdalnej. Mimo trudnych warunków młodzież odniosła sukces zdobywając wysokie wyniki w nauce. 

      Wyróżnieni uczniowie to: Anna Mogielnicka kl. I TA, Aneta Mogielnicka kl. II TR i Michał Grodzki kl. I TA, ponadto Aneta Mogielnicka otrzymała Stypendium Prezesa Rady Ministrów. Pani Dyrektor podkreśliła, że sukcesy szkoły w dużej mierze budowane są dzięki znakomitej współpracy ze Starostwem Powiatowym oraz Gminą Sokoły. W dalszej części głos zabrali zaproszeni goście, którzy również docenili pracę dyrekcji, nauczycieli i młodzieży. Uroczystość uświetnił występ uczniów, którzy poetycko podziękowali nauczycielom i gościom. Na zakończenie Pani Dyrektor życzyła wszystkim udanych i bezpiecznych wakacji.

       

     • DO SZKOŁY CZAS !

      26.02.2022

          Rozpoczęcie roku szkolnego w naszej szkole przebiegło w bardzo miłej atmosferze. Już na długo przed uroczystością w szkole gromadzili się uczniowie, by powitać dawno nie widzianych koleżanki i kolegów.

      Punktualnie o godzinie 12:00 dyrektor szkoły, Rafał Iwan, powitał przybyłych na uroczystość gości: starostę wysokomazowieckiego Bogdana Zielińskiego, księdza prałata Ryszarda Niwińskiego, kapelana rolników, przedstawicieli zaprzyjaźnionych ze szkołą instytucji, przedsiębiorców, nauczycieli, wychowawców, uczniów i ich rodziców.W swoim wystąpieniu przypomniał, że opuścił szkołę w Krzyżewie jako absolwent, a teraz rozpoczyna rok szkolny jako jej dyrektor.

         Życzenia udanego nowego roku szkolnego przekazał nauczycielomi młodzieży pan Starosta Wysokomazowiecki, Bogdan Zieliński, a ksiądz prałat wyraził radość, że do szkoły o ponad stuletniej tradycji rolniczego kształcenia wkroczył kolejny rocznik zainteresowany tym kierunkiem, bowiem dobre rolnictwo, to podstawa dobrobytu wszystkich.

           Na zakończenie tego szczególnego spotkania, uczniowie rozeszli siędo wyznaczonych klas  na spotkanie z wychowawcami, by zapoznać sięz zasadami pracy w tym roku szkolnym, która będzie prowadzona stacjonarnie, ale z zachowaniem zasad bezpieczeństwa na okres epidemii.

     • MIJAJĄ LATA, ZOSTAJĄ WSPOMNIENIA…

      26.02.2022

      W minioną niedzielę, 4 lipca 2021 r. uroczyście obchodziliśmy40 rocznicę nadania szkole imienia patronki Stefanii Karpowiczi wręczenia sztandaru. Po rocznicowej mszy św. w Bazylice Mniejszejw Sokołach, wszyscy goście przybyli do szkoły, gdzie odbyła dalsza uroczystość. Wzięli w niej udział  przedstawiciele władz samorządowych i oświatowych, instytucji i firm współpracującychze szkołą, księża, dyrektorzy szkół ponadpodstawowych i podstawowych, absolwenci, dawni i obecni nauczyciele, przedstawiciele Rady Rodziców oraz szkolna młodzież.

      Uroczystość rozpoczęła pani dyrektor ZSR w Krzyżewie,Magda Ożarowska, która powitała przybyłych gości i przedstawiła krótki zarys obchodów rocznicy. Nad przebiegiem szkolnego święta czuwał absolwent szkoły, Marcin Kruszewski.

      Ważną częścią uroczystości było symboliczne przekazanie sztandaru obecnie uczącej się młodzieży przez honorowy poczet sztandarowy absolwentów, którzy 24 czerwca 1981 roku przyjmowalisztandar szkoły. Byli to: Barbara Ossowska, Urszula Ziębai Krzysztof Duchnowski.

      Wiele ciepłych , wspomnień i życzeń dalszego funkcjonowania i rozwoju szkoły popłynęło od osób zabierających głos: wicestarosty powiatu wysokomazowieckiego, absolwenta szkoły,Waldemara Kikolskiego, oraz wieloletniego dyrektora ZSRw Krzyżewie, Kazimierza Nahajowskiego, którzy w części swoich wystąpień wrócili do lat i okoliczności wiążących się z rocznicą 40-lecia nadania imienia szkole. O dobrym kierunku rozwoju szkoły mówiłwójt gminy Sokoły, Józef Zajkowski.

      Uwagę zebranych skupiła prezentacja przygotowana przez nauczycielii absolwentów szkoły. Była to historyczna inscenizacja przedstawiająca losy założycielki szkoły, Stefanii Karpowicz. W jej postać wcieliła się p. Agnieszka Stypułkowska, absolwentka i obecnie nauczycielka naszej szkoły, a narratorem historycznym był nauczyciel Jacek Tomkiel. Oprawę muzyczną zapewnili absolwenci i nauczyciele: Piotr Bujno, Dariusz Stypułkowski, Barbara Grabowska i Krystyna Bielicka.

      W swobodniejszej scenerii przebiegała dalsza część spotkania,z występem Kabaretu Form Różnych z Zambrowa z programem pieśni romskich, w którym wystąpiła nasza wieloletnia nauczycielka, p. Barbara Grabowska.

      Goście mieli możliwość wpisania się do historycznejKsięgi Pamiątkowej, założonej 40 lat temu z okazji nadania imienia szkole i sztandaru. Wówczas nastąpiło także otwarcie Izby Pamięci Narodowej i tam zostały zapisane pierwsze strony Księgi.Na ostatnich stronach wpisali się przybyli na obecną uroczystość.

      Poczęstunek przybyłym gościom zapewniłoKGW „Kobylińskie Maczki”, o bezpieczeństwo zadbaliczłonkowie OSP Kobylin Borzymy i OSP Sokoły.

                  Na pożegnanie wszyscy otrzymali pamiątkowe dyplomyoraz słodki dodatek – słoiczek miodu ze szkolnej pasieki.

     • Kalendarium wydarzeń cz. III

      26.02.2022

      Zapraszamy Was na trzecią część kalendarium wydarzeń, przypominające ważne momenty, dotyczące Szkoły Rolniczej w Krzyżewie. 4 lipca 2021r. będziemy obchodzić  rocznicę tych wydarzeń z udziałem przedstawicieli władz samorządowych i resortowych. Uroczystość objął patronatem Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego. 

     • Kalendarium szkoły – część II

      26.02.2022

       1967 – rozpoczęcie budowy nowego obiektu szkolnego.

      W kompleksie znajdą się: dwupiętrowy budynek szkoły z salą gimnastyczną, internat z kuchnią i stołówką, kotłownia oraz blok mieszkalny dla nauczycieli. Obok szkoły będzie boisko i bieżnia.

       (…)”   

         1971 – przekazanie do użytku młodzieży i nauczycieli nowoczesnych budynków szkolnych z zapleczem sportowym i internatem. Koszt budowy: 17 milionów złotych.

      Jednocześnie rozpoczyna się generalny remont pierwszego budynku szkoły z przeznaczeniem na internat ze  świetlicą i zapleczem socjalnym na potrzeby młodzieży. 

       18.05.1973 – powizytacyjne posiedzenie Rady Pedagogicznej

      Wizytacja szkoły: „Generalna ocena pracy szkoły pozytywna”  /z protokołu powizytacyjnego/

      Musicie stale pamiętać, że szkoła wasza jest najstarszą w naszym województwie, posiadająca piękne tradycje. Waszym obowiązkiem jest te tradycje kultywować mając na względzie fakt, że najbliższy rok szkolny 1973/74 będzie stanowił szczególnie ważny etap (…)” – mgr inż. Adolf Zgirski, wizytator Oddziału Oświaty Rolniczej w Białymstoku  

        31.08.1973 – Centralne Dożynki w Białymstoku

      Szkoła w tym czasie jest często zwiedzanym obiektem przez uczestników i gości Dożynek. Internat służy jako miejsce noclegowe. Za udział w przygotowaniach Centralnych Dożynek władze wojewódzkie wyróżniają szkołę specjalnym dyplomem. 

       

      07.01.1974  – śmierć założycielki szkoły, Stefanii Karpowicz

      Okolicznościowe posiedzenie Rady Pedagogicznej: „Na wspólnej naradzie ustalono, w jaki sposób szkoła ma wziąć udział w pogrzebie założycielki szkoły, Pani Stefanii Karpowicz.”

      W uroczystości pogrzebowej bierze udział społeczność szkolna, pracownicy i absolwenci szkoły rolniczej, okoliczna ludność. Brakuje przedstawicieli władz oświatowych.

       

      Ciąg dalszy nastąpi…

     • 40 LAT MINEŁO JAK JEDEN DZIEŃ…

      26.02.2022

      24 czerwca 1981 roku Zespołowi Szkół Rolniczych w Krzyżewie nadano imię Patronki, którą stała się założycielka Szkoły Rolniczej, Pani Stefania Karpowicz. Wraz z nadaniem imienia,szkoła otrzymała również sztandar. W tym roku przypada 40 rocznica tego wydarzenia. Szkolne obchody odbędą się 4 lipca z udziałem przedstawicieli władz samorządowych i resortowych. Uroczystość objął patronatem Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego.Wszystkim zainteresowanym losami szkoły rolniczej w Krzyżewie chcemy przypomnieć kalendarium wydarzeń zbliżające nas do aktu nadania szkole imienia i sztandaru.

      1951 – likwidacja Państwowego Liceum Rolniczego w Krzyżewie.

      Szkoła zostaje przeniesiona do Karolewa koło Kętrzyna. Budynek szkoły zajmuje administracja i lokatorzy z miejscowego PGR-u.

      1956 – okres przemian politycznych

      Krzyżewiacy  zbierają się w obiekcie szkoły. Opracowują petycję do władz w obronie dobrego imienia fundatorki i założycielki szkoły, Stefanii Karpowicz, którą ówczesne władze zaliczyły do obszarników i wyzyskiwaczy. Upominanie się o sprawiedliwą ocenę założycielki, fundatorki i wieloletniej nauczycielki jest jednocześnie upominaniem się o szkołę rolniczą w Krzyżewie.

      1958 – powrót szkoły rolniczej pod nazwą Roczna Szkoła Rolnicza w Krzyżewie

      Instrukcja  Ministerstwa Rolnictwa Departamentu Oświaty Rolniczej z dnia 16 grudnia 1959 r. (wyjątki):

      Szkoła ma na celu przygotować starszą młodzież do zawodu rolniczego.

      Nabór powinien obejmować rekrutację dzieci z rodzin rolniczych z rejonu.

      Zadaniem szkoły jest:

      –  nauczanie na bazie codziennych przykładów pracy poznawania współzależności działów produkcyjnych,

      – wpajanie młodzieży zamiłowania do zawodu rolniczego,

      – przygotowanie młodzieży do późniejszego samodzielnego prowadzenia gospodarstwa.

      27.09.1958 – zjazd absolwentów

      Na zjazd zostaje zaproszona też była właścicielka budynku i całego majątku w Krzyżewie Stefania Karpowicz. Zajmuje honorowe miejsce, słucha odśpiewanych „100 lat” i przyjmuje składane życzenia. Jak odnotowała SB, z inicjatywy kierownika szkoły wypłynął wniosek odznaczenia jej przez Radę Państwa krzyżem oficerskim za trud włożony w nauczanie kadr rolniczych.(mat.: IPN)

     • Mija 40 lat od nadania szkole imienia jej założycielki Stefanii Karpowicz. Relacja w TVP3 Białystok.

      26.02.2022

      Święto uczniów i absolwentów w Zespole Szkół Rolniczych

       w Krzyżewie. Mija 40 lat od nadania szkole imienia jej założycielki Stefanii Karpowicz.

       

      Dochód z 400 hektarów rodzinnego majątku przeznaczyła na budowę szkoły. Osobiście namawiała dzieci do nauki i nieodpłatnie uczyła je przez kilkadziesiąt lat. Dlatego o założycielce i patronce Zespołu Szkół Rolniczych w Krzyżewie – pamiętają kolejne pokolenia uczniów. Jak mówi Aneta Mogielnicka z Technikum Rolniczego w Krzyżewie – Tu można poczuć, że ta pani Stefania Karpowicz żyje, że ona jest pośród nas, że przyjdzie do naszej klasy, zobaczy. Po prostu my czujemy, że ona nie umarła, ona jest i będzie. Ożywa także w przesłaniu – mawiała, że “najważniejsze to pracować dla tych, którzy nas potrzebują”. I tak właśnie rozumiała pracę na roli – ciężką, ale satysfakcjonującą. Jak dodaje Aneta Mogielnicka – Wsiąść w ciągnik, w dużą maszynę i ruszyć w pole, coś po prostu cudownego, nie do opisania. To nie jest jakby taka normalna jazda samochodem tylko to jest na prawdę wielka i ogromna odpowiedzialność za coś, co może w przyszłości pomóc innym.

      Szkoła ma ponad stuletnią tradycję. Została wybudowana w 1912 roku. Jak powiedział Magda Ożarowska, dyrektor Zespołu Szkół Rolniczych im. S. Karpowicz w Krzyżewie – Jest to trzecia pod względem tak wiekowym szkoław Polsce i pierwsza w tym regionie północno-wschodnim,stąd takie przywiązanie do tradycji.

      Mury szkoły opuściło ponad 5 tys. absolwentów, nie tylko rolników, ale także przedsiębiorców, społeczników czy samorządowców. Ich zdaniem, jednym z atutów szkoły jest jej położenie. Jak mówi Waldemar Kikolski, wicestarosta wysokomazowiecki, absolwent ZSR w Krzyżewie – Wtedy, kiedy pani Stefania Karpowicz tę szkołę tworzyła, odległość od większych ośrodków miała tę zaletę, że zaborcy mieli utrudniony dostęp do tej szkoły, natomiast teraz główną zaletą myślę tej szkoły jest możliwość takiego wyciszenia się.

      Kultywowanie tradycji to jeden z nadrzędnych, ale nie jedyny cel szkoły.Ta wciąż się rozwija i jest otwarta na nowoczesne technologie, m.in ogniwa wodorowe.

       

      Źródło: Obiektyw TVP3 Białystok

    • Konta użytkowników
     • Konta użytkowników

      22.12.2021
      For some parts of timetable or substitution, you may need to login. If you lost your password, please use the link “I do not know the login name or password” and type in your email. If you haven’t received the password yet, please wait, the school will provide you with one when everything is the ready to go.