• TECHNIKUM -technik rolnik

ROL.10 Organizacja i nadzorowanie produkcji rolniczej

SP_podanie_Technikum_24-25.pdf

• 1. Opis zawodu:

Technik rolnik zajmuje się wykonywaniem prac związanych z prowadzeniem produkcji roślinnej oraz zwierzęcej. Wybierając ten zawód nauczysz się prowadzić, obsługiwać pojazdy, maszyny, urządzenia stosowane w produkcji roślinnej i zwierzęcej. Zawód ten daje możliwość zapoznania się z nowoczesnymi technologiami stosowanymi w rolnictwie.  Uczeń poznaje i obsługuje sprzęt rolniczy, wykorzystywany w produkcji roślinnej i zwierzęcej. Poznaje zasady  sprzedaży zwierząt, produktów pochodzenia zwierzęcego oraz płodów rolnych. Technik rolnik organizuje, nadzoruje i wykonuje prace związane z hodowlą roślin, nasiennictwem oraz produkcją roślin i hodowlą zwierząt w gospodarstwach rolnych. Wybierając ten kierunek, możesz prowadzić własne gospodarstwo rolne i masz możliwość zarządzania innymi gospodarstwami. Zdobywasz uprawnienia inseminatora lub uprawnienia do kierowania ciągnikiem i maszynami rolniczymi.  Ukończenie kierunku pozwala również na pracę w urzędach i instytucjach służb rolnych i doradczych ( Urzędach Gminy, Starostwie Powiatowym, Agencji  Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa).

2. Uzyskane kwalifikacje:

W toku nauki uczeń zdaje dwa egzaminy potwierdzające kwalifikacje w zawodzie:

•    ROL.04 - Prowadzenie produkcji rolniczej
        •    ROL.10 - Organizacja i nadzorowanie produkcji rolniczej

3. Możliwość podjęcia pracy zawodowej:

Nauka w zawodzie technik rolnik daje możliwości:

•    przejęcia gospodarstwa od rodziców lub krewnych i zakupu ziemi,
        •    korzystania ze środków finansowych UE,
        •    prowadzenia integrowanej produkcji,
        •    stosowania środków ochrony roślin przy użyciu opryskiwaczy,
        •    uzyskania prawa jazdy kategorii T,
        •    samodzielnego prowadzenia i zarządzania gospodarstwa rolnego lub działalności gospodarczej,
        •    podjęcia pracy w rolniczych przedsiębiorstwach produkcyjnych, handlowych i usługowych,
        •    podjęcia nauki na studiach wyższych w szczególności: rolniczych, przyrodniczych, zootechnicznych        i innych,
        •    możliwość podjęcia pracy zawodowej na stanowisku przedstawiciela handlowego producentów              sprzętu rolniczego lub jako doradca firm paszowych.
        •    poszerzenia kwalifikacji zawodowych przez uczestnictwo w kursach: inseminatora, operatora                  wózków widłowych, pił mechanicznych, sieczkarni i innych.

4. Dodatkowe zajęcia:

•    pokazy zaprojektowanych aranżacii ogrodów,
        •    dbanie o piękno terenu szkoły,
        •    wyjazdy na targi branżowe,
        •    przygotowanie i organizacja imprez szkolnych poprzez przygotowywanie różnych dekoracji,
        •    wycieczki zawodowe do szkółek, plantacji oraz ogrodów.

5. Nauczane przedmioty:

Zawodowe w kształceniu teoretycznym:
        •   Produkcja roślinna,
        •   Produkcja zwierzęca,
        •   Prowadzenie gospodarstwa rolnego,
        •   Język obcy zawodowy,
        •   Przepisy ruchu drogowego,
        •   Bezpieczeństwo i higiena pracy,
        •   Technika w rolnictwie,
        •   Zbyt produktów rolniczych,
        •   Ekonomika w rolnictwie,
        •   Planowanie i nadzorowanie produkcji roślinnej,
        •   Planowanie i nadzorowanie produkcji zwierzęcej,
        •   Stosowanie środków ochrony roślin.

Zawodowe w kształceniu praktycznym:

•   Praktyczna nauka zawodu produkcji rolniczej- pr. roślinnej,
        •   Praktyczna nauka zawodu produkcji rolniczej- pr. zwierzęcej,
        •   Praktyczna nauka zawodu produkcji rolniczej- mechanizacja,
        •   Pracownia organizacji produkcji rolniczej (blok pr. roślinna oraz blok pr. zwierzęca)

6. Ponadprogramowe kursy umożliwiające uzyskanie dodatkowych kwalifikacji:

•   Kurs operatora kombajny do zbioru zbóż,
        •   Kurs operatora sieczkarni,
        •   Kurs inseminatora.

7. Staże zagraniczne:

W ramach programów unijnych realizowanych w naszej szkole, uczniowie kształcący się w zawodzie technik rolnik, mają możliwość wyjazdu na zagraniczne praktyki zawodowe do krajów Unii Europejskiej w ramach programu ERASMUS+. W roku 2024 uczniowie naszej szkoły odbywali 2 tygodniowe praktyki zawodowe w Portugalii.

Zdobycie zawodu pozwala absolwentowi na kontynuowanie nauki na następujących kierunkach studiów:

•   rolnictwo
        •   ekonomia,
        •   biotechnologia,
        •   inżynieria rolnicza,
        •   ochrona środowiska,
        •   technika rolnicza i leśna,
        •   gospodarka turystyczna,
        •   zarządzanie i inżynieria produkcji,
        •   inżynieria środowiska,
        •   technologie ochrony środowiska i in.

PAMIĘTAJ! Uzyskanie wykształcenia rolniczego jest podstawowym warunkiem Unii Europejskiej stawianym osobom chcącym zakupić ziemię rolną, dziedziczyć gospodarstwo rolne, pozyskiwać środki finansowe z funduszy strukturalnych Unii Europejskiej.